„Veď moja stará mama sa kúpala raz za týždeň a dobre bolo.“

Že kto to hovorí? Stále je, bohužiaľ, medzi nami veľa takých žien i mužov. No áno, možno dobre bolo, ale treba vziať do úvahy viacero sprievodných faktorov onej doby, v ktorej naše staré mamy žili. Tak napríklad jedli menej upravované potraviny, nežili v tak kontaminovanom prostredí, nedotýkal sa ich taký časový nátlak, nebolo toľko možností infekcií a tiež neumývali sa v tak chemicky upravovanej vode.

Vy medzi nich nepatríte a zodpovedne sa staráte o zdravie a hygienu svojich intímnych partií?

Môžete byť za to na seba právom hrdá. Ja som nedávno skúsila malú anketu vo svojom pracovnom, priateľskom i rodinnom okolí.

Moja otázka znela: „Používaš čosi na intímnu hygienu?“

Moje zistenia boli šokujúce, a to nežijem ani v malej dedinke ďaleko od sveta, ani na inej planéte. Teenegerky a ženy v mladšom až strednom veku vyšli z ankety najlepšie. Starší až dôchodcovský vek?

Dvoma slovami: úplná katastrofa. Nielen že pravidelne nepoužívajú nič, ale ani vôbec. Iba ak už sa naozaj vyskytne nejaká tá mykóza, čí neznesiteľné svrbenie, vyberú sa ku gynekológovi a venujú sa liečbe. Vyzvedala som aj u mužov a to isté. Žiadna sláva. A pritom, často sú to práve naši partneri, ktorí nedostatočnou hygienou svojich intímnych partií spôsobia problémy aj nám ženám.

Muži pokrok v technike sledujú, tak prečo nie aj pokrok vo farmácii?

Možno naozaj pokrok vo farmaceutických prípravkoch na intímnu hygienu by mala sledovať žena a správnou komunikáciou k tomu priviesť aj svojho partnera či syna. Je však aj zároveň veľmi ťažké sa na súčasnom trhu zorientovať. Prípravkov je veľa, rovnako kvalitné nie sú a lacné tiež nie. Tak ako si správne vybrať? Pýtať sa, pýtať sa a hovoriť a hovoriť aj o tejto téme viac a hlavne viac prirodzene a nebáť sa začať. Začnite túto dôležitú reformu vo vývoji ľudstva práve vy! Vy ako moderná žena sledujúca pokrok aj v technike – nebudete predsa zaostávať za mužmi, ale i vo farmácii. Jedna slávna žena raz povedala: „inteligentná žena mužov chváli, ale myslí si pritom svoje“…

Problémy v nedostatočnej intímnej hygiene sú dva:

  1. bojíme sa, alebo snáď je nám nepríjemné o tom hovoriť,
  2. ani vo všeobecnej osvete sa o tom nehovorí dosť napr. v školách, na lekárskych prehliadkach, v médiách a ani doma.

Odborníci radia: obyčajné mydlo nestačí, ale veď gél na intímnu hygienu je tiež mydlo, tak ako teda?

Presne to som sa aj ja opýtala a keďže som sa odvážila hovoriť a pýtať sa, dozvedela som sa nasledovné skutočnosti: gély na intímnu hygienu sú naozaj takisto na báze mydla – pH 5,5 kyslé – rovnako ako iné bežné sprchovacie mydlá. V lekárni mi však vysvetlili závratnú skutočnosť, a síce, že istá francúzska farmaceutická spoločnosť vynašla čistiaci gél s pH 8 čo je mierne zásadité a tak nedovoľuje rozmnožovaniu patogénov v intímnych častiach nášho tela.

Tento prípravok obsahuje aj patentovaný štandardizovaný extrakt z Lopúcha veľkého (Arctium Lappa), ktorý pôsobí okamžite a veľmi účinne proti svrbeniu! Je určený ženám i mužom a dokonca majú prípravky aj pre detskú hygienu, čo je fantastické! Jeho cena je tiež primeraná a je dostupný už v každej lekárni.