Starostlivosť o intímne partie pred a po pôrode je téma, ktorej treba venovať náležitú pozornosť. Komplikácie spojené s jej zanedbaním môžu byť nielen veľmi nepríjemné, ale dokonca aj nebezpečné. Žiadna z nás pritom nechce, aby musela pozornosť, ktorá má v tomto období patriť výhradne dieťatku, venovať aj popôrodným komplikáciám.

Správny smer aj s veľkým bruškom

Počas tehotenstva mierne stúpa hladina pH v pošve, vďaka čomu ste prirodzene viac chránená pred nepríjemnými kvasinkovými infekciami. Obozretnosť je však namieste v prípate bakteriálnych vaginóz, ktoré vznikajú pri premnožení bakérií – predovšetkým z prostredia konečníka. Tie sú nielen nepríjemné pre samotnú ženu, ale dokonca predstavujú riziko aj pre bábätko. Vyhnúť sa im dá jednoducho – správnou a dôslednou hygienou. Aj napriek tomu, že vám rastúce bruško čoraz viac komplikuje „dostupnosť“, NIKDY nemeňte správny smer umývania. Od vagíny ku konečníku.

Intímna hygiena je dôležitá aj kvôli hemoroidom

Hemoroidy v tehotenstve trápia takmer polovicu žien a žiaľ, ich stav sa počas pôrodných tlakov ešte zhorší. Umývanie po každej stolici by preto malo byť samozrejmosťou. Na umývanie intímnej oblasti a konečníka nikdy nepoužívajte mydlo ani sprchové gély, ktoré vysúšajú a znižujú hladinu pH. Ideálnym prostriedkom je jemný gél na intímnu hygienu Saforelle. Neobsahuje mydlo, konzervačné látky, farbivá a ani fenoxyetanol, preto len veľmi mierne pení. Jeho čistiace a upokojujúce účinky sú však výborné a oceníte ich aj v období po pôrode.

Po pôrode je dôležitá frekvencia

Len máloktorá z rodičiek má to šťastie, že počas pôrodu nedôjde k poraneniu či nastrihnutiu hrádze. Náročné a bolestivé hojenie sa dá úrychliť vlažnými sedavými kúpeľmi v repíku a dubovej kôre, chladnými obkladmi, pravideľným a šetrným umývaním a dôkladným sušením. Na sušenie skúste miesto uteráka použiť fén s chladným vzduchom.

Samostatnou kapitolou sú očistky – lochie. Tie zo začiatku obsahujú veľa krvy a odumretého tkaniva, neskôr svetlejú a stávajú sa priehľadnými. Treba si uvedomiť, že odumreté tkanivo je živnou pôdou pre baktérie, ktoré môžu v čerstvých ranách spôsobovať komplikácie. Umývanie je preto namieste niekoľkokrát denne, najlepšie po každej návšteve toalety. Aj v tomto prípade zabudnite na mydlo a na hygienu určite voľte jemné čistiace gély s prírodnými extraktmi.