Nuž, nie je to téma, o ktorej rady hovoríme. To, že tento problém len tak medzi rečou nenačnete počas obedu s kolegyňou je možno pochopiteľné. Menej pochopiteľné však je to, že mnoho žien sa nezdôverí ani svojmu gynegológovi. Suchá pošva je pritom problém, ktorý trápi množstvo žien.

Nielen v menopauze

Pošva je ako každá sliznica v tele neustále zvlhčovaná. Tento chod majú na starosti žľazy nachádzajúce sa pri jej vchode, ktoré pri vzrušení pracujú na plné obrátky a v stave pokoja „temperujú“. Žiaľ, nie vždy fungujú tak, ako sa patrí. Za všetko môže hladina ženskej tajnej zbrane – estrogénu. Tá sa v priebehu života mení. Klesá nielen vekom, ale dôsledky jeho poklesu môžete pocítiť aj napríklad počas dojčenia, pri dlhodobom užívania hormonálnej antikoncepcie alebo v období stresu. Stačí teda narušiť krehkú rovnováhu a problém je tu.

Ženy si ho uvedomia najčastejšie pri sexe. Možno sa vám bude zdať, že vám to s vašim partnerom už tak „nejde“, že vás nevie rozpáliť, alebo že vzrušenie prichádza veľmi neskoro. Než svojho miláčika hodíte cez palubu, skúste popremýšľať, či pokles libida nie je len problémom žliaz. Komplikácie však môžu byť aj iné. Pri nedostatočnej vlhkosti vznikajú na sliznici drobné ranky, ktoré sú ideálnym pre vznik infekcií. Časté je tiež krvácanie po sexe a nezanedbateľný je tiež pocit suchosti. Asi dobre viete, aké nepríjemné je, keď vám vyschne v ústach. Tam dole to nie je o nič príjemnejšie.

Čo s tým?

V prvom rade je dôležité vedieť, o čo ide. Suchosť, pálenie alebo štípanie si mnoho žien vysvetľuje ako vaginálnu infekciu. Pošvu treba dostatočne hydratovať, preto pri intímnej hygiene zabudnite na mydlo a sprchové gély, ktoré môžu nadmerne vysušovať. Odborníci odporúčajú intenzívny hydratačný čistiaci gél Saforelle, ktorý je špeciálne určený na problémy s vysychaním intímnych partií. Gél obsahuje výťažky z aloe a lopúcha, ktoré sú známe svojimi hydratačnými a upokojujúcimi účinkami. Vašej pozornosti by určite nemal uniknúť ani krém Saforelle, ktorý hydratuje a upokojuje aj pri zápaloch a poraneniach.

Dôležitú úlohu však zohráva aj výživa. Hoci klesajúci estrogén zastaviť nemôžete, v jeho rastlinnej podobe si ho môžete naservírovať každý deň. Fytoestrogény nájdete v sóji, tofu, ľanových semienkach či červenej repe. Dôkazom toho, že konzumácia rastlinných estrogénov funguje je fakt, že ženy v Ázii, ktoré pravideľne konzumujú sóju a tofu majú oveľa menšie problémy v klimaktériu ako Európanky a Američanky.Rovnako dôležitá je aj konzumácia potravín obsahujúcich Omega-3 mastné kyseliny, ktoré dokážu stabilizovať estrogén. Hľadajte ich najmä v morských rybách.